Biologiczne Oczyszczalnie Ścieków

www.energo-system24.pl

 

 Zbiorniki na wodę deszczową
Decydując się na zakup systemu do magazynowania wody deszczowej należy również dobrać do niego zbiornik o pojemności odpowiednio dopasowanej do indywidualnych potrzeb. W tym celu należy wyznaczyć roczny uzysk wody z powierzchni dachowej, z której będzie odprowadzana woda do zbiornika oraz jej roczne zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym.
Przykład montażu pakietów rozsączających do studni chłonnych, mogących stanowić odprowadzenie nadmiaru wód deszczowych, (tj. spływających po napełnieniu się zbiornika):
 Do obliczenia uzysku wody deszczowej konieczne jest określenie następujących parametrów:
1. Roczna wielkość opadów - warto pamiętać, że wielkość opadów jest ściśle powiązana z lokalizacją geograficzną obiektu mieszkalnego.
Przyjmuje się, iż średni roczny opad deszczu w Polsce centralnej wynosi ok. 600 l/m2, w rejonach górskich średnia ilość opadów może sięgać nawet 900 l/m2, natomiast w rejonach nadmorskich ok. 700 l/m2. Z poniższej mapy odczytujemy dla danej lokalizacji geograficznej obiektu, roczny opad w litrach na m2.
 2. Efektywna powierzchnia dachu, która jest rzutem poziomym powierzchni dachu (zielona powierzchnia rysunku poniżej.
Do obliczeń nie ma znaczenia nachylenie połaci dachowej w stosunku do poziomu. Może się również zdarzyć, że woda będzie zbierana tylko z jednej części połaci dachowej, wówczas do dalszych obliczeń przyjmujemy tylko wielkość rzutu tej połaci.
 3. Współczynnik spływu, który jest ściśle związany z materiałem z jakiego jest wykonane przykrycie połaci dachowej.

Współczynnik spływu w zależności od rodzaju pokrycia dachowego:
a) dachówka glazurowana - 0,9
b) dachówka ceramiczna - 0,8
c) dachówka cementowa - 0,6
d) łupek - 0,8

Na podstawie uzyskanych danych należy obliczyć roczny uzysk wody deszczowej, według wzoru:
Roczna wielkość X Efektywna powierzchnia X Współczynnik spływu = Uzysk wody
opadów [l/m2] dachu [m2] [l/rok]

Przykładowo dla domku jednorodzinnego położonego w okolicach Łodzi, z dachem o efektywnej powierzchni 150 m2 pokrytym dachówką ceramiczną, roczny uzysk wody deszczowej wyniósłby:
600 l/m2 x 150 m2 x 0,8 = 72 000 l/rok

Zapotrzebowanie na wodę
Jeżeli woda deszczowa będzie wykorzystywana tylko do podlewania ogrodu, wówczas roczne zapotrzebowanie na wodę przyjmuje się na poziomie ok. 60 litrów na m2 ogrodu. W przypadku stosowania wody deszczowej do celów domowych (np. prania, spłukiwania WC i prac porządkowych) należy przyjąć, że jedna osoba będzie zużywać ok. 75 litrów wody deszczowej na dobę.

Dobór zbiornika na deszczówkę
Wielkość zbiornika wyliczamy według wzoru:
Przykładowo dla domku jednorodzinnego położonego w okolicach Łodzi, gdzie woda deszczowa będzie wykorzystywana do podlewania ogrodu o powierzchni 400 m2:

Zatem dla omawianego przykładu optymalna pojemność zbiornika na wodę deszczową wynosi 3000-3500 litrów (tj. kolejne dostępne wielkości, powyżej 2675 litrów).

          Energo-System
             Przyłęk 30c
       64-300 Nowy Tomyśl

          tel: 535-353-219,
          tel: 605-764-773

     e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 ZAPEWNIAMY

 

 Partnerzy2